Επαγγελματικό ντεμπούτοΣτην Αργεντινή Primera División για Independiente σε ηλικία 15 ετών 35 ημέρες
ΘέσηΑπεργός
Προπονητής / μέντοραςRicardo Bochini
Ρεκάρντο Μπότσινι
Εγγραφές (κύριες)• Έγινε ο νεότερος ποδοσφαιριστής στις 5 Ιουλίου 2003 που έκανε το ντεμπούτο του στην Αργεντινή Primera División σε ηλικία 15 ετών και 35 ημερών.
• Ο Agüero σημείωσε 6 γκολ το 2007 στο Παγκόσμιο Κύπελλο FIFA U-20 και κέρδισε το «Golden Boot» του τουρνουά. Κέρδισε ακόμη και το «The Golden Ball» για τον καλύτερο παίκτη του τουρνουά.
• Το σεζόν 2010-11 που έπαιζε για την Ατλέτικο Μαδρίτης, σημείωσε την πρώτη του καριέρα με τη Μαγιόρκα.
• Παίζοντας για το Premier League Club Μάντσεστερ Σίτι Σημείωσε 105 γκολ σε 152 εμφανίσεις, είχε τον υψηλότερο λόγο ανά λεπτό στην ιστορία του πρωταθλήματος της Premier League από την ίδρυσή του το 1992, με μέσο όρο ένα γκολ κάθε 109 λεπτά.
• Είναι κοινός κάτοχος ρεκόρ ως ο περισσότερος σκόρερ σε έναν αγώνα στην Πρέμιερ Λιγκ ακόμη πιο γρήγορα για να το κάνει, πέντε γκολ σε 23 λεπτά 34 δευτερόλεπτα του αγώνα.
• Είναι ο υψηλότερος σκόρερ της Νότιας Αμερικής στην ιστορία της Πρέμιερ Λιγκ.
• Το 2015 η Copa America στο Σαν Χουάν εναντίον της Βολιβίας, σημείωσε το πρώτο του διεθνές hat-trick με νίκη 5-0.
Σημείο καμπής καριέρας• Όταν έγινε ο κορυφαίος σκόρερ και ο καλύτερος παίκτης του τουρνουά το 2007 Παγκόσμιο Κύπελλο FIFA U-20.
ΧόμπιΑκούγοντας μουσική Cumbia
ΔιαμάχεςΣτην καριέρα του στο Atlético, σημείωσε νικηφόρο γκολ εναντίον του Recreativo de Huelva στις 14 Οκτωβρίου 2006 χρησιμοποιώντας τα χέρια, μόνο το δεύτερο γκολ του για τον σύλλογο.
Αγαπημένα πράγματα
Αγαπημένο φαγητόΑργεντινή μπάρμπεκιου
Κορίτσια, οικογένεια και άλλα
Οικογενειακή κατάστασηΔιαζύγιο το 2012 μετά από τέσσερα χρόνια μαζί με την Gianinna Maradona.
Η Giannina Maradona και ο Sergio Aguero με γιο
Υποθέσεις / ΦίλεςKarina Tejeda (2014)
Καρίνα Τετζέντα
ΓυναίκαGianinna Maradona (Διαζύγιο το 2012)

• Το Sergio Agüero πίνει αλκοόλ;: Ναι
  • Το Nick Name of Sergio είναι Kun, το οποίο εμφανίζεται στο πουκάμισό του, δόθηκε από τους Γονείς του από το αγαπημένο πρόγραμμα T.V του Sergio Kum-Kum.
  • Περιγράφει τον Leonel Messi σαν αδελφό στην αυτοβιογραφία του «Born to Rise».

Sergio Aguero με τον Leonel Messi

• Ο Agüero έχει ένα τατουάζ στο εσωτερικό του δεξιού του βραχίονα εγγεγραμμένο στο Tengwar.
  • Ο Agüero θεωρείται ένας από τους καλύτερους επιθετικούς στον κόσμο. Έχει σημειώσει περισσότερα από 200 γκολ στην ποδοσφαιρική του καριέρα.
  • Βοήθησε την Αργεντινή να κερδίσει χρυσό μετάλλιο το 2008 στο Ολυμπιακό Πεκίνο εναντίον της Βραζιλίας με 3-0, στο οποίο ο Agüero σημείωσε δύο γκολ.
  • Είναι ο νεότερος παίκτης που έκανε ντεμπούτο στο ποδόσφαιρο σε ηλικία 15 ετών και 35 ημερών, σπάζοντας το ρεκόρ που είχε προηγουμένως ο Diego Maradona.
  • Εγκαταστάθηκε με την Giannina Maradona (κόρη του Diego Maradona) το 2009. Ωστόσο, το ζευγάρι χώρισε το 2012. Έχουν έναν γιο Μπέντζαμιν.
  • Μετά από 44 χρόνια, με το γκολ του Agüero, η Μάντσεστερ Σίτι κέρδισε τον πρώτο του τίτλο πρωταθλήματος το 2011.